Jussi-voittajat


2018
23.3.2018 Jussi-gaala Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: MTV3 klo 20.00 -22.00. Katsojamäärä:
739 000
(ensi-iltansa 2017 saaneet elokuvat) 

Paras Elokuva: Tuottaja Ilkka Matila, Ikitie
Ohjaus: Aj Annila, Ikitie
Naispääosa: Krista Kosonen, Miami
Miespääosa: Eero Aho, Tuntematon Sotilas
Naissivuosa: Sidse Babett Knudsen, Ikitie
Miessivuosa: Hannu-Pekka Björkman, Ikitie
Käsikirjoitus: Teemu Nikki, Armomurhaaja
Kuvaus: Rauno Ronkainen, Ikitie
Musiikki: Timo Kaukolampi & Tuomo Puranen, Armomurhaaja
Äänisuunnittelu: Kirka Sainio, Tuntematon Sotilas
Leikkaus: Ben Mercer, Tuntematon Sotilas
Lavastussuunnittelu: Kalju Kivi, Ikitie
Pukusuunnittelu: Anna Vilppunen, Tom Of Finland
Maskeeraussuunnittelu: Salla Yli-Luopa, Tuntematon Sotilas
Dokumenttielokuva: Hobbyhorse Revolution, Ohjaus Selma Vilhunen
Lyhytelokuva: Katto, Ohjaus Teppo Airaksinen
Betoni-Jussi: Maunu Kurkvaara

Muut palkinnot: Saaja /jakava taho

Yleisön suosikkielokuva: Tuntematon sotilas /Elisa Viihde
Vuoden uroteko: Women in Film & Television Finland ja Elina Knihtilä /Filmiaura ry ja Nordisk Film. Rahapalkinto 2500€ annetaan WIFT ry:n toimintaan.
Elokuva ja tv-alan vientipalkinto Hulda: Rabbit Films Oy / Audiovisual Producers Finland - APFI ry.
Suomen Lontoon instituutin residenssipalkinto: ohjaaja-käsikirjoittaja Johanna Vuoksenmaa /Lontoon Suomen instituutti ja Filmiaura ry.

 

2017
24.3.2017 Jussi-juhla Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: MTV3 klo 20.00 -22.00. Katsojamäärä:
470 000
(ensi-iltansa 2016 saaneet elokuvat) 

Paras Elokuva / tuottaja: Jussi Rautaniemi, Hymyilevä mies
Ohjaus: Juho Kuosmanen, Hymyilevä Mies
Naispääosa: Linnea Skog, Tyttö Nimeltä Varpu
Miespääosa: Jarkko Lahti, Hymyilevä Mies
Naissivuosa: Oona Airola, Hymyilevä Mies
Miessivuosa: Jani Volanen, Jättiläinen
Käsikirjoitus: Pekko Pesonen, Jättiläinen
Kuvaus: J-P Passi, Hymyilevä Mies
Musiikki: Panu Aaltio, Järven Tarina
Äänisuunnittelu: Panu Riikonen, Bodom
Leikkaus: Jussi Rautaniemi, Hymyilevä Mies
Lavastus: Santtu Toivola, Pahan Kukat
Pukusuunnittelu: Sari Suominen, Hymyilevä Mies
Maskeeraussuunnittelu: Salla Yli-Luopa, Hymyilevä Mies
Dokumenttielokuva: Kuun Metsän Kaisa, Ohjaaja Katja Gauriloff
Betoni-Jussi: Helena Ylänen

Muut palkinnot: Saaja /jakava taho

Yleisön suosikkielokuva: Teit meistä kauniin /MTV
Vuoden uroteko: Audiovisuaalisen alan tuotantokannustin; Työ- ja elinkeinoministeriö, Opetus- ja kulttuuriministeriö, Audiovisual Finland, Suomen elokuvasäätiö, Elokuva-alan järjestöjen yhteenliittymä AVAIN-ryhmä, Suomen alueelliset elokuvakomissiot, Finnanimation sekä Luovan työn tekijät ja yrittäjät Lyhyt-verkosto  /Filmiaura ry ja Nordisk Film. Palkintosumman 2 500 € käytöstä päättää Suomen elokuvakomissio.
Elokuva- ja TV-alan vientipalkinto Hulda: Angry Birds, Rovio Entertainmentja vastaava tuottaja Mikael Hed /Audiovisual Finland.

 

2016
19.3.2016 Jussi-juhla YLE studiotalo, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: YLE Teema klo 21.00-22.00. Katsojamäärä:
280 000
(ensi-iltansa 2015 saaneet elokuvat) 

Paras Elokuva / tuottaja: Kai Nordberg ja Kaarle Aho, Miekkailija
Ohjaus: Aleksi Salmenperä, Häiriötekijä
Naispääosa: Krista Kosonen, Kätilö
Miespääosa: Tommi Korpela, Häiriötekijä
Naissivuosa: Mari Rantasila, Henkesi Edestä
Miessivuosa: Pirkka-Pekka Petelius, Kätilö
Käsikirjoitus: Karoliina Lindgren, Armi Elää!
Kuvaus: Tuomo Hutri F.S.C., Miekkailija
Musiikki: Pan Sonic: Mika Vainio Ja Ilpo Väisänen, Atomin Paluu
Äänisuunnittelu: Timo Anttila Ja Tuomas Seppänen, Big Game
Leikkaus: Samu Heikkilä, Häiriötekijä
Lavastus: Otso Linnalaakso, Armi Elää!
Pukusuunnittelu: Marjatta Nissinen, Tyttökuningas
Maskeeraussuunnittelu: Salla Yli-Luopa, Lovemilla
Dokumenttielokuva: Ohjaaja Ville Suhonen, Ompelijatar
Betoni-Jussi: Kari Sohlberg

Muut palkinnot: Saaja /jakava taho

Yleisön suosikkielokuva: Luokkakokous /YLE
Vuoden uroteko: Ilkka Peura /Filmiaura ry ja Nordisk Film
Elokuva- ja TV-alan vientipalkinto Hulda: TV-sarja Musta lesket, tuottaja Roope Lehtiselle,  käsikirjoittaja Mikko Pöllä / Audiovisual Finland.

 

2015
1.2.2015 Jussi-juhla Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: MTV3 klo 19.30-22.00. Katsojamäärä:
591 000
(ensi-iltansa 2014 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva / tuottaja: Aleksi Bardy, He ovat paenneet
Ohjaus: J-P Valkeapää, He ovat paenneet
Käsikirjoitus: Antti Heikki Pesonen, Päin seinää
Kuvaus: Peter Flinckenberg, Tuulensieppaajat
Leikkaus: Mervi Junkkonen, He ovat paenneet</td></tr
Paras musiikki: Sanna Salmenkallio, Eedenistä pohjoiseen  
Paras äänisuunnittelu: Micke Nyström, He ovat paenneet    
Paras leikkaus: Mervi Junkkonen, He ovat paenneet   
Paras lavastus: Markku Pätilä, Palsa  
Paras pukusuunnittelu: Auli Turtiainen , Onneli ja Anneli
Paras maskeeraussuunnittelu: Jessica Simonsson, Vadelmavenepakolainen  
Paras dokumenttielokuva: Virpi Suutari, Eedenistä pohjoiseen
Betoni-Jussi: Antti Litja

Muut palkinnot: Saaja /jakava taho

Yleisön suosikkielokuva: Autolla Nepaliin /MTV3
Vuoden uroteko -palkinto: Lauri Kerola, Pelastakaa Maxim -liike   /Filmiaura ry, Oy Nordisk Film AB
Kettu Elokuvapalkinto, lyhytelokuva: Listen (Kuuntele), Hamy Ramezan ja Rungano Nyon, ohjaajat /Suomen elokuvakontakti ry yhteistyössä YLEn kanssa.
Hulda -AV-alan vientipalkinto: Petri Jokiranta, Big Game /Favex

 

2014
2.2.2014 Jussi-juhla Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: MTV3 klo 19.30-22.00. Katsojamäärä:
548 000
(ensi-iltansa 2013 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva / tuottaja: Misha Jaari, Mark Lwoff, Betoniyö
Ohjaus: Pirjo Honkasalo, Betoniyö
Käsikirjoitus: Simo Halinen, Kerron sinulle kaiken
Kuvaus: Peter Flinckenberg F.S.C., Betoniyö
Leikkaus: Niels Pagh Andersen, Betoniyö
Äänisuunnittelu:Jan Alvermark, Betoniyö
Musiikki: Månskensorkestern, Olli Tuomainen, Laulu koti-ikävästä
Lavastus:Pentti Valkeasuo, Betoniyö
Pukusuunnittelu: Riitta Peteri, Oppipoika
Maskeeraussuunnittelu: Mari Vaalasranta, 8-pallo
Naispääosa: Leea Klemola, Kerron sinulle kaiken
Miespääosa: Eero Aho, 8-pallo
Naissivuosa: Matleena Kuusniemi, Tumman veden päällä
Miessivuosa: Jasper Pääkkönen, Leijonasydän
Dokumenttielokuva: Mika Ronkainen, ohjaaja, Laulu koti-ikävästä
Betoni-Jussi: Jörn Donner

Muut palkinnot: Saaja /jakava taho

Yleisön suosikkielokuva -palkinto: 21 tapaa pilata avioliitto /MTV3.
Vuoden uroteko -palkinto: Peter Franzén /Filmiaura ry, Oy Nordisk Film AB
Kettu Elokuvapalkinto, lyhytelokuva: Huulilla / Joonas Rutanen ohjaaja /Suomen elokuvakontakti ry yhteistyössä YLEn kanssa.

 

2013
3.2.2013 Jussi-juhla Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: MTV3 klo 19.30-22.00. Katsojamäärä:
676 000
(ensi-iltansa 2012 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva / tuottaja: Maarit Lalli, Kohta 18
Ohjaus: Maarit Lalli, Kohta 18
Käsikirjoitus: Maarit Lalli, Henrik Mäki-Tanila, Kohta 18
Kuvaus: Rauno Ronkainen, Puhdistus
Leikkaus: Riitta Poikselkä, Kovasikajuttu
Äänisuunnittelu: Kirka Sainio, Puhdistus
Musiikki: Karsten Fundal, Säilöttyjä unelmia
Lavastus: Ulrika von Vegesack, Iron Sky
Pukusuunnittelu: Tiina Wilén, Miss Farkku-Suomi
Maskeeraussuunnittelu: Riikka Virtanen, Puhdistus
Naispääosa: Laura Birn, Puhdistus
Miespääosa: Eero Ritala, Kulman pojat
Naissivuosa: Liisi Tandefelt, Puhdistus
Miessivuosa: Santtu Karvonen, Juoppohullun päiväkirja
Dokumenttielokuva: Jukka Kärkkäinen, J-P Passi, ohjaajat, Kovasikajuttu
Betoni-Jussi: Anneli Sauli

Muut palkinnot: Saaja /jakava taho

Yleisön suosikkielokuva -palkinto: Nightmare – painajainen merellä /MTV3
Vuoden uroteko -palkinto: Simoa -elokuvan ohjaaja-käsikirjoittaja Teemu Nikki ja tuottaja-käsikirjoittaja Jani Pösö /Filmiaura ry, Oy Nordisk Film
Elokuvajuliste: Sinivalkoinen valhe, Joel Melasniemi / Suomileffa.fi
Elokuvajuliste-yleisöäänestyksen voittaja: Iron Sky / Jussi Lehtiniemi, Timo Vuorensola, Essi Suomela ja Janina Åberg /Suomileffa.fi
Kettu Elokuvapalkinto, lyhytelokuva: Hiljainen viikko,  Jussi Hiltunen, ohjaaja /Suomen elokuvakontakti ry yhteistyössä YLEn kanssa.
Hulda -AV-alan vientipalkinto: Iron Sky /Favex

2012

29.1.2012 Jussi-juhla Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: Nelonen klo 2100-23.00. Katsojamäärä: 454 000
(ensi-iltansa 2011 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva / tuottaja: Aki Kaurismäki, Le Havre
Ohjaus: Aki Kaurismäki, Le Havre
Käsikirjoitus: Aki Kaurismäki, Le Havre
Kuvaus: Timo Salminen, Le Havre
Leikkaus: Timo Linnasalo, Le Havre
Äänisuunnittelu:Olli Huhtanen, Pietari Koskinen, Hiljaisuus
Musiikki: Timo Hietala, Hiljaisuus
Lavastus: Kari Kankaanpää, Hella W
Pukusuunnittelu: Anu Pirilä, Hella W
Naispääosa: Elina Knihtilä, Hyvä poika
Miespääosa: Joonas Saartamo, Hiljaisuus
Naissivuosa: Elina Salo, Le Havre
Miessivuosa: Ilkka Heiskanen, Hiljaisuus
Paras dokumenttielokuva: Mia Halme, Ikuisesti sinun
Betoni-Jussi: Elina Salo

2011
6.2.2011 Jussi-juhla Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: Nelonen klo 2100-23.00. Katsojamäärä:
378 000
(ensi-iltansa 2010 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva / tuottaja:  Aleksi Bardy, Napapiirin sankarit
Ohjaus: Dome Karukoski, Napapiirin sankarit Käsikirjoitus: Pekko Pesonen, Napapiirin sankarit
Kuvaus: Mika Orasmaa, Rare Exports
Leikkaus: Kimmo Taavila, Rare Exports
Äänisuunnittelu: Tuomas Seppänen, Timo Anttila ja Jussi Honka, Rare Exports
Musiikki: Juri Seppä ja Miska Seppä, Rare Exports
Lavastus: Jalmari Helander, Rare Exports
Pukusuunnittelu: Saija Siekkinen, Rare Exports
Naispääosa: Katja Küttner, Prinsessa
Miespääosa: Ville Virtanen, Paha perhe
Naissivuosa: Sara Melleri, Sisko tahtoisin jäädä
Miessivuosa: Sampo Sarkola, Kohtaamisia
Paras dokumenttielokuva: Joonas Berghäll ja Mika Hotakainen, Miesten vuoro
Betoni-Jussi: Matti Kassila

 

2010
31.1.2010 Jussi-juhla Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: Nelonen. Katsojamäärä:
470 000
(ensi-iltansa 2009 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva / tuottaja: Lasse Saarinen, Rimbo Salomaa, Postia pappi Jaakobille
Ohjaus: Klaus Härö, Postia pappi Jaakobille
Käsikirjoitus: Antti Raivio, Jan Forsström, Zaida Bergroth, Skavabölen pojat
Kuvaus:  Tuomo Hutri, Muukalainen
Leikkaus: Mervi Junkkonen, Muukalainen
Äänisuunnittelu: Janne Laine, Skavabölen pojat
Musiikki:  Dani Strömbäck, Postia pappi Jaakobille
Lavastus: Pirjo Rossi, Rööperi
Pukusuunnittelu: Tiina Kaukanen, Rööperi
Naispääosa: Minna Haapkylä, Kuulustelu
Miespääosa: Heikki Nousiainen, Postia pappi Jaakobille Naissivuosa: Amanda Pilke, Kielletty hedelmä
Miessivuosa: Peter Franzén, Rööperi
Paras dokumenttielokuva: Jukka Kärkkäinen, Kansakunnan olohuone
Betoni-Jussi: Lasse Pöysti

 

2009
1.2.2009 Jussi-juhla Kaapelitehtaan Merikaapelihalli, Helsinki. Kanava ja suora lähetys: Nelonen klo 21.00. Katsojamäärä:
517 000
(ensi-iltansa 2008 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva: Niko - lentäjän poika, tuottajat Petteri Pasanen, Hannu Tuomainen
Paras ohjaus: Tummien perhosten koti, Dome Karukoski
Käsikirjoitus: Niko - lentäjän poika, Hannu Tuomainen, Marteinn Thorisson
Miespääosa: Putoavia enkeleitä, Tommi Korpela
Naispääosa: Putoavia enkeleitä, Elena Leeve
Miessivuosa: Tummien perhosten koti, Pertti Sveholm
Naissivuosa: Putoavia enkeleitä, Elina Knihtilä
Kuvaus: Käsky, Rauno Ronkainen
Musiikki: Risto Räppääjä, Iiro Rantala ja Markku Kanerva
Ääänisuunnittelu: Sauna, Panu Riikonen ja Vesa Meriläinen
Leikkaus: Tummien perhosten koti, Harri Ylönen
Lavastus: Sauna, Antti Nikkinen, Ville Vauras ja Vladimir Bedrich Dvorak
Puvustus: Sauna, Anna Vilppunen
Dokumenttielokuva: Katastrofin aineksia, John Webster

2008
3.2.2008 Studio 51 + Nelonen

(ensi-iltansa 2007 saaneet elokuvat) 

Betoni-Jussi elämäntyöstä: Åke Lindman
Paras elokuva: Musta jää, tuottajat Kai Nordberg ja Kaarle Aho, Making Movies

Ohjaus: Musta jää, Petri Kotwica

Miespääosa: Miehen työ, Tommi Korpela

Naispääosa: Musta jää, Outi Mäenpää.

Miessivuosa: Miehen työ, Jani Volanen

Naissivuoosa: Sooloilua, Kristiina Elstelä

Käsikirjoitus: Musta jää, Petri Kotwica

Kuvaus: Joulutarina, Mika Orasmaa

Musiikki: Musta jää, Eicca Toppinen

Äänisuunnittelu: Raja 1918, Kyösti Väntänen

Leikkaus: Musta jää, Jukka Nykänen

Lavastus: Ganes, Jukka Uusitalo

Pukusuunnittelu: Ganes, Helena Paavilainen-Takala
Dokumentti: Yhden tähden hotelli, ohjaaja Ari Matikainen


2007
4.2.2007 Studio 51 + Nelonen

(ensi-iltansa 2006 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva: Laitakaupungin valot, tuottaja Sputnik Oy, Aki Kaurismäki

Ohjaus: Valkoinen kaupunki, Aku Louhimies

Miespääosa: Valkoinen kaupunki, Janne Virtanen

Naispääosa: Valkoinen kaupunki, Susanna Anteroinen
Miessivuosa: Riisuttu mies, Mikko Kouki

Naissivuoosa: Kalteva torni, Seela Sella

Käsikirjoitus: Valkoinen kaupunki, Paavo Westerberg ja Mikko Kouki

Kuvaus: Laitakaupungin valot, Timo Salminen

Musiikki: Jadesoturi, Kimmo Pohjonen ja Samuli Kosminen
Äänisuunnittelu: Unna ja Nuuk, Pietari Koskinen

Leikkaus: Valkoinen kaupunki, Samu Heikkilä

Lavastus: Laitakaupungin valot, Markku Pätilä
Pukusuunnittelu: Jadesoturi, Anna Vilppunen

Dokumentti: Kenen joukoissa seisot, tuottaja Pertti Veijalainen, ohjaaja Jouko Aaltonen

 

2006
5.2.2006 Studio 51 + Nelonen

(ensi-iltansa 2005 saaneet elokuvat) 

Paras elokuva: Paha maa, tuotanto Solar Films Inc, tuottaja Markus Selin, ohjaaja Aku Louhimies

Ohjaus: Paha maa, Aku Louhimies

Miespääosa: Eläville ja kuolleille, Hannu-Pekka Björkman
Naispääosa: Äideistä parhain, Maria Lundqvist

Miessivuosa: Paha maa, Sulevi Peltola

Naissivuosa: Paha maa, Matleena Kuusniemi

Käsikirjoitus: Paha maa, Paavo Westerberg, Jari Rantala ja Aku Louhimies

Kuvaus: Äideistä parhain, Jarkko T. Laine

Musiikki: Tyttö sinä olet tähti, Jukka Immonen
äänisuunnittelu: Paha maa, Janne Laine, Kirka Sainio ja Samu Heikkilä

Leikkaus: Paha maa, Samu Heikkilä

Lavastus: Äideistä parhain, Cian Bornebusch

Pukusuunnittelu: Paha maa, Tiina Kaukanen
Dokumenttielokuva: Sen edestään löytää, ohjaus John Webster

2005
6.2.2005 Studio 51 + Nelonen

(ensi-iltansa 2004 saaneet elokuvat) 

Vel: Koirankynnen leikkaaja, tuotanto Fennada Filmi/Kari Sara, ohjaus Markku Pölönen

O: Markku Pölönen, Koirankynnen leikkaaja

M: Peter Franzén, Koirankynnen leikkaaja

N: Outi Mäenpää, Kukkia ja sidontaa

Ms: Kari Väänänen, Juoksuhaudantie

Ns: Minttu Mustakallio, Lapsia ja aikuisia

Sk: Markku Pölönen, Koirankynnen leikkaaja

K: Kari Sohlberg, Koirankynnen leikkaaja

Mu: Sanna Salmenkallio, Melancholian 3 huonetta

Äs: Paul Jyrälä, Pelikaanimies

Le: Kimmo Taavila, Vares

L: Jussi Halonen, Samuli Halla, Petri Neuvonen, Pelikaanimies
P: Elina Kolehmainen, Keisarikunta

D: Melancholian 3 huonetta, ohjaus Pirjo Honkasalo

2004
1.2.2004 Showravintola Maestro + Nelonen

(ensi-iltansa 2003 saaneet elokuvat) 

Vel: Nousukausi (Johanna Vuoksenmaa/O; Lasse Saarinen/T, Kinotar Oy)

O: Jarmo Lampela (Eila)

N: Sari Mällinen (Eila)

M: Mikko Leppilampi (Helmiä ja sikoja)

Ns: Outi Mäenpää (Helmiä ja sikoja)

Ms: Juha Muje (Raid)

Sk: Mika Ripatti (Nousukausi)

K: Pini Hellstedt (Pahat pojat)

Mu: Kerkko Koskinen (Nousukausi)

Le: Jukka Nykänen (Sotalapset)

Äs: Jyrki Rahkonen (Pahat pojat)

L: Jukka Uusitalo (Raid)

P: Pentti Tillder (Raid)

D: Sotalapset (O: Erja Dammert)

2003
19.1.2003 Ravintola Vanha Maestro + Nelonen
(ensi-iltansa 2002 saaneet elokuvat) 

Vel: Mies vailla menneisyyttä (Aki Kaurismäki/O; Ilkka Mertsola/T, Sputnik Oy)

O: Aki Kaurismäki (Mies vailla menneisyyttä)

N: Kati Outinen (Mies vailla menneisyyttä)

M: Sulevi Peltola (Haaveiden kehä)

Ns: Jaana Järvinen (Haaveiden kehä)

Ms: Heikki Hela (Kahlekuningas)

Sk: Aki Kaurismäki (Mies vailla menneisyyttä)

K: Timo Salminen (Mies vailla menneisyyttä)

Mu: Eero Ojanen (Haaveiden kehä)

Le: Timo Linnasalo (Mies vailla menneisyyttä)

Äs: Olli Pärnänen (Kahlekuningas)

L: Kati Ilmaranta (Heinähattu ja Vilttitossu)

P: Tiina Kaukanen (Heinähattu ja Vilttitossu)

D: Elämän äidit (O: Markku Lehmuskallio - Anastasia Lapsui)

 

2002
20.1.2002 Ravintola Vanha Maestro + Nelonen

(ensi-iltansa 2001 saaneet elokuvat) 

Vel: Joki (Jarmo Lampela/O; Riikka Poulsen/T, Lasihelmi Filmi Oy)

O: Jarmo Lampela (Joki)
N: Irina Björklund (Minä ja Morrison)
M: Martti Suosalo (Rentun ruusu)

Ns: Sanna-Kaisa Palo (Emmauksen tiellä)

Ms: Pertti Sveholm (Klassikko)

Sk: Jarmo Lampela (Joki)

K: Pini Hellstedt (Rölli ja metsänhenki)

Mu: Timo Hietala (Cyclomania)

Le: Kimmo Taavila (Joki)

Äs: Pekka Karjalainen (Joki)

L: Pertti Hilkamo (Rölli ja metsänhenki)

P: Anu Pirilä (Rölli ja metsänhenki)

D: Joutilaat (O: Susanna Helke - Virpi Suutari)

2001
18.2.2001 Finlandia-talo + Nelonen

(ensi-iltansa 2000 saaneet elokuvat) 

Vel: Seitsemän laulua tundralta (Anastasia Lapsui Markku Lehmuskallio/O; Tuula Söderberg/T, Jörn Donner Productions Oy)
O: Olli Saarela (Bad Luck Love)

N: Outi Mäenpää (Lomalla)

M: Janne Reinikainen (Badding)

Ns: Tarja-Tuulikki Tarsala (Bad Luck Love)

Ms: Tommi Eronen (Bad Luck Love)

Sk: Auli Mantila (Pelon maantiede)

K: Kari Sohlberg (Badding)

Le: Samu Heikkilä (Levottomat)

Äs: Kyösti Väntänen (Bad Luck Love)

L: Minna Santakari (Badding)

P: Tiina Kaukanen (Badding)

E: Jari Leskinen (Levottomien tunnuslaulu ja musiikkivalinnat)

2000
20.2.2000 Finlandia-talo + Nelonen
(ensi-iltansa 1999 saaneet elokuvat) 

Vel: Rukajärven tie (Olli Saarela/O; Marko Röhr ja Ilkka Y.L. Matila/T, MRP Matila & Röhr Productions Oy)
O: Olli Saarela (Rukajärven tie)

M: Martti Suosalo (Kulkuri ja joutsen)

Ms: Kalevi Haapoja (Häjyt)

N: Eeva Litmanen (Rakkaudella, Maire)

Ns: Minna Haapkylä (Rakkaudella, Maire)

Sk: Matti Ijäs (Sokkotanssi)

K: Kjell Lagerroos (Rukajärven tie)

Le: Jukka Nykänen (Rukajärven tie)

Mu: Tuomas Kantelinen (Rukajärven tie)

Äs: Peter Nordström (Rukajärven tie)

La: Pertti Hilkamo (Rukajärven tie)

P: Merja Väisänen (Pikkusisar)

 

27.2.1999 Valkoinen sali + Nelonen
(ensi-iltansa 1998 saaneet elokuvat) 

Vel: Kuningasjätkä (Markku Pölönen/O; Kari Sara/T, Fennada-Filmi Oy)
O: Markku Pölönen (Kuningasjätkä)


Sk: Markku Pölönen (Kuningasjätkä)


M: Pertti Koivula (Kuningasjätkä)


Ms: Peter Franzén (Kuningasjätkä)
N: Elina Leeve (Tulennielijä)


Ns: Tiina Weckström (Tulennielijä)


K: Kjell Lagerroos (Tulennielijä)


Le: Michael Leszczylowski - Bernhard Winkler (Tulennielijä)

Äs: Pekka Karjalainen - Kauko Lindfors (Tulennielijä)


La: Tiina Makkonen (Tulennielijä)
P: Auli Turtiainen-Kinnunen - Arja Könönen (Tulennielijä)

 

1998
20.3.1998 Valkoinen sali + Nelonen
(ensi-iltansa 1997 saaneet elokuvat) 

Vel: Sairaan kaunis maailma (Jarmo Lampela/O; Mika Ritalahti/T, Lasihelmi Filmi Oy)


M: Kari Heiskanen (Lunastus)


Ms: Martti Suosalo (Palkkasoturi)


N: Leea Klemola (Neitoperho)


Ns: Rea Mauranen (Neitoperho)


O: Olli Saarela (Lunastus)


Sk: Olli Saarela - Heikki Vuento (Lunastus)


K: Harri Räty (Sairaan kaunis maailma)
P: Tiina Kaukanen (Sagojogan ministeri; Lunastus)


Le: Kimmo Taavila (Sairaan kaunis maailma)


Mu: Tuomas Kantelinen (Lunastus)


T: Mika Ritalahti (Sairaan kaunis maailma)


L: Risto Karhula (Sagojogan ministeri; Lunastus)

 

1997
1.3.1997 Valkoinen sali + TV 2
(ensi-iltansa 1996 saaneet elokuvat) 

Vel: Kauas pilvet karkaavat (Aki Kaurismäki/O + T, Sputnik Oy)

O: Kauas pilvet karkaavat (Aki Kaurismäki)


N: Kati Outinen (Kauas pilvet karkaavat)


M: Jorma Tommila (Joulubileet)


Ns: Elina Salo (Kauas pilvet karkaavat)
Ms: Oiva Lohtander (Joulubileet)


Äs: Risto Iisalo (Merisairas)


E: Jukka Mäkelä


Sk: Aki Kaurismäki (Kauas pilvet karkaavat)


K: Olavi Tuomi (Merisairas)


Deb: Arttu Kapulainen (Tomas)

1996
31.3.1996 Kaapelitehdas, Elokuvan 100-vuotisjuhla + TV 1
(ensi-iltansa 1995 saaneet elokuvat) 

Vel: Kivenpyörittäjän kylä (Markku Pölönen/O; Kari Sara/T, Dada-Filmi Oy)


O: Markku Pölönen (Kivenpyörittäjän kylä)
N: Päivi Akonpelto (Suolaista ja makeaa)


Ms: Matti Varjo (Kivenpyörittäjän kylä)


Äs: Pietari Koskinen (Suolaista ja makeaa)


E: Nadja Pyykkö

Lisäksi AVEK-erikoispalkinto Jarmo Jääskeläiselle.

 

1995
3.2.1995 Hotelli LordHotel
(ensi-iltansa 1994 saaneet elokuvat)  

Vel: Pidä huivista kiinni, Tatjana (Aki Kaurismäki/O + T, Sputnik Oy) 


O: Aleksi Mäkelä (Esa ja Vesa - auringonlaskun ratsastajat)
M: Juha Veijonen (Esa ja Vesa - auringonlaskun ratsastajat)

K: Timo Salminen (Pidä huivista kiinni, Tatjana)


Ns: Helena Vierikko (Kissan kuolema)


Le: Peter Lindholm (Anita)


TJ: Anu Kuivalainen (Orpojen joulu)

 

19.3.1994 Aleksanterin Teatteri
(ensi-iltansa 1993 saaneet elokuvat)

Vel: Onnen maa (Markku Pölönen/O; Kari Sara/T, Dada-Filmi Oy))
O: Veikko Aaltonen (Isä meidän)


Sk: Markku Pölönen (Onnen maa)


K: Olavi Tuomi (Isä meidän)


L: Minna Santakari (Onnen maa; Akvaariorakkaus)


Mu: Yari (Akvaariorakkaus)
Äs: Paul Jyrälä (Romanovin kivet)


M: Hannu Kivioja (Isä meidän)


Ms: Veikko Tiitinen (Onnen maa)


N: Tiina Lymi (Akvaariorakkaus)


Ns: Sara Paavolainen (Harjunpää ja kiusantekijät)
Deb: Sam Huber (Ripa ruostuu; Hysteria)


E: Tanjuska ja 7 perkelettä (O: Pirjo Honkasalo)

 

 

1993
13.2.1993 Elokuvasäätiön K-13 + Suomalaisen elokuvan ilta (TV 1:n studio 2)
(ensi-iltansa 1992 saaneet elokuvat)
Filmiauran päätös: Tästä lähtien palkitaan ainoastaan pitkät elokuvat, ei enää kunniakirjoja.)

Vel: Tuhlaajapoika (Veikko Aaltonen/O; Aki Kaurismäki/T, Villealfa Filmproductions Oy))


O: Aki Kaurismäki (Boheemielämää)


Sk: Iiro Küttner (Tuhlaajapoika)


K: Esa Vuorinen (Kaivo)


Mu: Mauri Sumén (Tuhlaajapoika)


M: Paavo Pentikäinen (Pilkkuja ja pikkuhousuja)
N: Merja Larivaara (Kaivo)

Ms: Esko Salminen (Tuhlaajapoika)


Ns: Liisamaija Laaksonen (Kaivo)


E: Markku Lehmuskallio (Minä olen I-II)

1992
7.2.1992 Yleisradion H-studio, Tähtitorninkatu 12
(ensi-iltansa 1991 saaneet elokuvat)

O: Mika Kaurismäki (Zombie ja Kummitusjuna)


N: Irma Junnila (Viiva vinita)


M: Silu Seppälä (Zombie ja Kummitusjuna)


Ns: Sari Mällinen (Rölli - hirmuisia kertomuksia)


Ms: Werner Bros. -yhtye (Iskelmäprinssi)
Sk: Anssi Mänttäri (Muuttolinnun aika)


K: Olli Varja (Zombie ja Kummitusjuna)


Mu: Juha Tapaninen ja Tr (Iskelmäprinssi)


L: Risto Karhula (Iskelmäprinssi)


P: Mila Niemi (Rölli - hirmuisia kertomuksia)


Ma: Mila Niemi (Rölli - hirmuisia kertomuksia)
E: Daddy and the Muscle Academy -elokuvan Tr


B: Peter von Bagh

Vet: Eeva-Kaarina Volanen


Vet: Matti Oravisto

Lisäksi kolme kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja kymmenelle ulkomaiselle elokuvalle.

1991
8.2.1991 Savoy-teatteri + TV 1
(ensi-iltansa 1990 saaneet elokuvat)

O: Aki Kaurismäki (Tulitikkutehtaan tyttö)
N: Kati Outinen (Tulitikkutehtaan tyttö)


M: Matti Pellonpää (Räpsy & Dolly eli Pariisi odottaa)


Ns: Elina Salo (Tulitikkutehtaan tyttö)


Ms: Esko Nikkari (Tulitikkutehtaan tyttö)


K: Timo Salminen (I Hired a Contract Killer)
Ä: Jouko Lumme (Amazon)


L: Tom Hamberg (Ystävät, toverit)


T: Heikki Takkinen (Kiljusen herrasväen uudet seikkailut)


B: Renny Harlin

Lisäksi 5 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja kymmenelle ulkomaiselle elokuvalle.

1990
23.2.1990 Savoy-teatteri
(ensi-iltansa 1989 saaneet elokuvat)

O: Pekka Parikka (Talvisota)


M: Taneli Mäkelä (Talvisota)


Ms: Vesa Vierikko (Talvisota)


Mu: Juha Tikka (Talvisota)


Jä: Raimo Mikkola (Talvisota)
Ä: Paul Jyrälä ja Tr (Talvisota)


Sk: Ilkka Järvi-Laturi (Kotia päin)


N: Pirkko Hämäläinen (Paperitähti)


Ns: Susanna Haavisto (Anni tahtoo äidin)
K: Timo Kapanen (tvs Pentti Haanpää)


B: Tampereen elokuvajuhlat

Lisäksi 4 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 15:lle ulkomaiselle elokuvalle.

 

1989
3.2.1989 Elokuvasäätiön K-13 + TV 2
(ensi-iltansa 1988 saaneet elokuvat)

O: Pekka Parikka (Pohjanmaa)


K: Kari Sohlberg (Pohjanmaa)


Le: Keijo Virtanen (Pohjanmaa)


N: Liisamaija Laaksonen (Ihmiselon ihanuus ja kurjuus)


Ns: Tarja Keinänen (Ihmiselon ihanuus ja kurjuus)


Mu: Jukka Linkola (Ihmiselon ihanuus ja kurjuus)


L: Ensio Suominen (Ihmiselon ihanuus ja kurjuus)


M: Kari Sorvali (Kuutamosonaatti)
Ä: Matti Kuortti - Paul Jyrälä (Kuutamosonaatti)


Ms: Harri Hyttinen (Petos)


B: Roy (Tapio Vilpponen)

Lisäksi 6 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 13:lle ulkomaiselle elokuvalle.

 

1988
12.2.1988 Elokuvasäätiön K-13 + TV 2

(ensi-iltansa 1987 saaneet elokuvat)

T: Mika Kaurismäki (Helsinki Napoli All Night Long)


O: Åke Lindman (tve Den förtollade vägen)


N: Kaija Pakarinen (Tilinteko)


M: Hannu Lauri (Jäähyväiset presidentille)


Ms: Kari Heiskanen (Lain ulkopuolella)
K: Pauli Sipiläinen (tve Siriuksen vieraat)


Sk: Olli-Pekka Parviainen (Lain ulkopuolella)


L: Pertti Hilkamo (Hamlet liikemaailmassa)

Lisäksi 12 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 11:lle ulkomaiselle elokuvalle.

 

1987
20.2.1987 Elokuvasäätiön K-13 + TV 2

(ensi-iltansa 1986 saaneet elokuvat)

Vel: Varjoja paratiisissa (Aki Kaurismäki/O)


N: Pirjo Leppänen (Elämän vonkamies)


M: Lasse Pöysti (tve Maailman paras)


Ms: Heikki Kinnunen (tvs Lyhyet erikoiset)


K: Pertti Mutanen (Valkoinen kääpiö)
Vis: Reija Hirvikoski (Lumikuningatar)


Mu: Jukka Linkola (Lumikuningatar)


Ä: Antero Honkanen (erikoisäänityöskentelystä suomalaisessa elokuvassa)


B: Risto Orko

Lisäksi kymmenen kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 12:lle ulkomaiselle elokuvalle.

1986
7.2.1986 Ravintola Vanha Poli
(ensi-iltansa 1985 saaneet elokuvat)

O: Rauni Mollberg (Tuntematon sotilas)


M: Risto Tuorila (Tuntematon sotilas)


M: Paavo Liski (Tuntematon sotilas)


N: Soli Labbart (tve Kunniallinen petkuttaja)


K: Raimo Hartzell (tve Jumala on kauneus)


Apa: Mika Kaurismäki (Rosso)


Ä: Paul Jyrälä (Da Capo)

Le: Irma Taina (Suuri illusioni)


O: Matti Ijäs (tve Painija)


Sk: Matti Ijäs (tve Painija)


Dr: Claes Olsson (Häng dej pojkfan!)

Lisäksi 7 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 14:lle ulkomaiselle elokuvalle.

1985
3.5.1985 Ravintola Kaivohuone
(ensi-iltansa 1.3.1984-28.2.1985 saaneet elokuvat)

N: Rauni Luoma (Niskavuori)


Ns: Maija-Liisa M¡rton (Niskavuori)


Ns: Seela Sella (tve Yksinpuhelu)


Ms: Juhani Niemelä (Klaani - tarina Sammakoitten suvusta)

Mu: Anssi Tikanmäki (Klaani - tarina Sammakoitten suvusta)
K: Kari Sohlberg (Angelan sota)


O: Timo Humaloja (tve 8. päivä; tve Yksinpuhelu)


D: Lasse Naukkarinen (No Comments)


U: Milos Forman (Amadeus)


B: Spede Pasanen

Lisäksi 6 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 13 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1984
11.4.1984 Ravintola Kaisaniemi + MTV
(ensi-iltansa 1.3.1983-29.2.1984 saaneet elokuvat)

O: Heikki Partanen (Pessi ja Illusia)


O: Tapio Suominen (tve Musta hurmio)


Es: Aki Kaurismäki (Rikos ja rangaistus)


Sk: Aki Kaurismäki - Pauli Pentti (Rikos ja rangaistus)
K: Henrik Paersch (Pessi ja Illusia)


M: Paavo Pentikäinen (tve Musta hurmio)


N: Eeva Eloranta (Palava enkeli; tve Zoja)


Ns: Eija Ahvo (Pessi ja Illusia)


Ms: Jorma Uotinen (Pessi ja Illusia)

U: Alfred Hitchcock

Lisäksi 14 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 11 ulkomaiselle elokuvalle.

1983
20.5.1983 Yleisradion televisiostudio + TV 2
(ensi-iltansa 1.3.1982-28.2.1983 saaneet elokuvat)

O: Mika Kaurismäki (Arvottomat)


K: Pertti Mutanen (Jon)


M: Kari Väänänen (Jon)
Ms: Pekka Laiho (Menestyksen maku)


L: Ensio Suominen (tve Rauta-aika)


N: Vesa-Matti Loiri (poikkeuksellisen laaja-alainen näyttelijäsuoritus vuoden elokuvissa)


Lek: Päivi Hartzell - Liisa Helminen (Kuningas jolla ei ollut sydäntä)


U: Lyypekin Pohjoismaiset elokuvajuhlat


Vet: Teuvo Tulio

Lisäksi 16 kotimaista kunniakirjaa ja 13 kunniakirjaa ulkomaiselle elokuville.

 

1982
1.6.1982 Elokuvateatteri Maxim
(ensi-iltansa 1.3.1981-28.2.1982 saaneet elokuvat)

K: Henrik Paersch (Ajolähtö; Ramses ja unet)


Mu: Antti Hytti (Ramses ja unet)


T: Heikki Partanen - Riitta Rautoma (Ramses ja unet)


O: Mikko Niskanen (Ajolähtö)


M: Hannu Lauri (Pedon merkki)


M: Martti Pennanen (tve Tie)

Ms: Vesa-Matti Loiri (Pedon merkki)
U: Klaus Maria Brandauer (Mephisto)

Lisäksi 12 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 14 ulkomaiselle elokuvalle.

28.5.1981 Hotelli Aulanko, Hämeenlinna
(ensi-iltansa 1.3.1980-28.2.1981 saaneet elokuvat)

O: Pirjo Honkasalo - Pekka Lehto (Tulipää)


Nn: Rea Mauranen (Tulipää)

K: Kari Sohlberg (Tulipää)


Tr: Kristiina Tuura - Pentti Valkeasuo - Reijo Puttonen - Päivi Tiura - Tuula Koski (Tulipää)
O: Erkko Kivikoski (Yö meren rannalla)


Nn: Eeva Eloranta (Yö meren rannalla)


Mn: Pertti Palo (Yö meren rannalla)


Mn: Martti Kainulainen (tve Kätkäläinen)
T: Rauni Mollberg (Milka; Aika hyvä ihmiseksi; Maa on syntinen laulu)


B: Eino Mäkinen


B: Erik Blomberg

Lisäksi 9 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 16 ulkomaiselle elokuvalle. 

1980
26.5.1980 Elokuvateatteri Gloria
(ensi-iltansa 1.3.1979-29.2.1980 saaneet elokuvat)

Tr: Tapio Suominen ja Tr (Täältä tullaan, elämä!)


Tr: Markku Lehmuskallio ja Tr (Korpinpolska)


Tr: Pirjo Honkasalo - Pekka Lehto (Kainuu 39.)


M: Lasse Pöysti (Herra Puntila ja hänen renkinsä Matti)
Ä: Antero Honkanen (Korpinpolska)


Lk: Tuure A. Korhonen - Sakari Rimminen - Tr (i)


Lk: Reino Niiniranta (aes Jumalten aika)


Tve: Olavi Puusaari (10 vuotta köyhyydestä + koko muu tuotanto)


B: Tapio Vilpponen (Roy)

Lisäksi 10 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 20 ulkomaiselle elokuvalle.

 

27.5.1979 Elokuvateatteri Gloria
(ensi-iltansa 1.3.1978-28.2.1979 saaneet elokuvat)

O: Timo Linnasalo (Vartioitu kylä 1944)


L: Matti Marttila (Runoilija ja muusa)


K: Esa Vuorinen (Runoilija ja muusa)


Nn: Elina Salo (Runoilija ja muusa)


Lk: Liisa Helminen - Tini Sauvo (Minulla on tiikeri)
Lk: Eino Ruutsalo (Suomalaisen musiikin maaperä)


Tve: TV 2 (Matti Tapion tve Sodan ja rauhan miehet)


Tve: TV 1 (Arvi Auvisen tvo Olga Ryynänen ja byrokratia)


E: Mika Waltari (suomalaiselle elokuvalle antamistaan monipuolisista aiheista)


B: Paula Talaskivi

Lisäksi 10 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja Lyypekin Pohjoismaisille elokuvajuhlille sekä 17 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1978
15.5.1978 Elokuvateatteri Gloria
(ensi-iltansa 1.3.1977-28.2.1978 saaneet elokuvat)

O: Risto Jarva (Jäniksen vuosi + postuumina kunnianosoituksena työstä suomalaisen elokuvan hyväksi)


O: Rauni Mollberg (Aika hyvä ihmiseksi)
K: Raimo Hartzell (tve Maa, jota ei ole)


Mu: Harry Bergström (Viimeinen savotta)


Nn: Raili Veivo (Aika hyvä ihmiseksi)


Nn: Irma Seikkula (Aika hyvä ihmiseksi)


Mn: Toivo Mäkelä (Aika hyvä ihmiseksi)
Mn: Martti Kainulainen (tve Pakolaiset)


Nn: Nanny Westerlund (Tuntematon ystävä)


Sk: Arto Paasilinna - Kullervo Kukkasjärvi - Risto Jarva (Jäniksen vuosi)


B: Teuvo Aura


B: Annikki Arni (23.9.1978)

Lisäksi 7 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 15 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1977
25.4.1977 Elokuvateatteri Ritz
(ensi-iltansa 1.7.1976-28.2.1977 saaneet elokuvat)

Mn: Erkki Pajala (tve Manillaköysi)
Nn: Tuula Nyman (Loma)


Mn: Lasse Pöysti (Pyhä perhe)


Mn: Vilho Silvola (Luottamus + 40 vuoden ansiokkaat elokuvaroolit)

Tve: Eeli Aalto (Piina)


Tve: Ritva Nuutinen (Hänen olivat linnut/O)


O: Heikki Partanen - Katariina Lahti - Riitta Rautoma (Antti Puuhaara)

Lisäksi 4 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 15 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1976
2.9.1976 Elokuvateatteri Maxim
(ensi-iltansa 1.7.1975-30.6.1976 saaneet elokuvat)

Nn: Leena Uotila (Rakastunut rampa)


Mn: Vesa-Matti Loiri (Rakastunut rampa)


Mn: Antti Litja (Mies, joka ei osannut sanoa ei)


Tr: Jussi Kylätasku - Risto Jarva - Kullervo Kukkasjärvi (Mies, joka ei osannut sanoa ei)
Sk: Anni Blomqvist (tve Myrskyluodon Maija)


Tvs: Myrskyluodon Maijan Kr


Mn: Matti Tapio (tve Kaksi ruplan rahaa)


U: Lars G. Thelestam (Mies astui junasta)

Lisäksi 11 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 15 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1975
1.9.1975 Elokuvateatteri Orion
(ensi-iltansa 1.7.1974-30.6.1975 saaneet elokuvat)

O: Jaakko Pakkasvirta (Jouluksi kotiin)
O: Veikko Kerttula (tve Simpauttaja)


K: Markku Lehmuskallio (lk Maestro ja maisema)


Tve: Jaakko Kaappa - Jorma Nieminen (Haudankaivajan kylä/Sk + O)


Lk: Aito Mäkinen - Filmiryhmä Oy (1895 - Elokuva elokuvasta; Silta; Nykyaikainen kaivostyö)


E: Leo Jokela (postuumi kunnianosoitus)


U: Ingmar Bergman (Kuiskauksia ja huutoja/O)

Lisäksi 11 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 17 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1974
2.9.1974 Elokuvateatteri Gloria
(ensi-iltansa 1.7.1973-30.6.1974 saaneet elokuvat)

O: Rauni Mollberg (Maa on syntinen laulu)


K: Kari Sohlberg (Maa on syntinen laulu)


Mn: Aimo Saukko (Maa on syntinen laulu)
Nn: Tuula Nyman (Yhden miehen sota)


Lek: Jaakko Talaskivi ja työryhmä (Herra Huu - jestapa jepulis, penikat sipuliks)


T: Jörn Donner


Tve: työryhmä Erik Tawaststjerna (Sk) - Lauri Ikonen (O) (Jean Sibelius -elokuvat)


Nn: Anja Pohjola (tve Rautatie)
Nn: Aino Lehtimäki (tve Solveigin laulu)


Lk: Markku Lehmuskallio (The Sounds of the Northern Forests)U: Charles Chaplin (Nykyaika; Diktaattori)

Lisäksi 9 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 15 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1973
26.8.1973 Elokuvateatteri Adlon
(ensi-iltansa 1.7.1972-30.6.1973 saaneet elokuvat)

O: Erkko Kivikoski (Laukaus tehtaalla)


O: Rauni Mollberg (tve Sotaerakko)


O: Veikko Kerttula (tve Se tavallinen tarina)


T: Seppo Huunonen (Lampaansyöjät)


N: Tea Ista (Haluan rakastaa Peter)


U: Andrej Tarkovski (Andrei Rublev)


U: Marlon Brando (vuoden näyttelijä)
U: Andrei Mihalkov-Kontshalovski (Ensimmäinen opettaja; Aateliskoti; Vanja-eno/O)

Lisäksi 9 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 20 ulkomaiselle elokuvalle.

1972
27.8.1972 Elokuvateatteri La Scala
(ensi-iltansa 1.1.1971-30.6.1972 saaneet elokuvat)

O: Mikko Niskanen (Kahdeksan surmanluotia)

Mn: Mikko Niskanen (Kahdeksan surmanluotia)

Nn: Eila Pehkonen (tve Se on sitten kevät)

Nn: Eeva-Maija Haukinen (Kun taivas putoaa…)

Lk: Antti Peippo (Viapori)

Lk: Aito Mäkinen - Virke Lehtinen (Forest Industry in Finland)

U: Jan Troell (Maastamuuttajat; Raivaajat)

U: Innokenti Smoktunovski

Lisäksi 5 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 16 ulkomaiselle elokuvalle.

1071
27.5.1971 Taivallahden kansakoulu
(ensi-iltansa 1970 saaneet elokuvat)

O: Risto Jarva (Bensaa suonissa)


K: Heikki Katajisto (Naisenkuvia; Anna)


Nn: Hillevi Lagerstam (Takiaispallo)


Mn: Jussi Jurkka (Akseli ja Elina; Päämaja)


Nn: Siiri Angerkoski (ansiokas elokuvanäyttelijän ura; tve Aliisa)


Tve: Jukka Sipilän johtama TV 1:n työryhmä (Aliisa)
T: Pertti Pasanen

Lisäksi 9 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 18 ulkomaiselle elokuvalle. 

1970
3.4.1970 Ravintola Royal
(ensi-iltansa 1969 saaneet elokuvat)

O: Erkko Kivikoski (Kesyttömät veljekset)


K: Kari Sohlberg (Leikkikalugangsteri; Sixtynine 69; Pohjan tähteet)


Nn: Ritva Vepsä (Ruusujen aika; Sixtynine 69)
Mn: Eero Melasniemi (Kesyttömät veljekset)


Ms: Matti Varjo (Kesyttömät veljekset)


U: Sergei Jutkevitsh (Lenin Puolassa)

Lisäksi 9 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 16 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1969
TV 1:n Studio 2/Jatkoaika 22.2.1969
(ensi-iltansa 1968 saaneet elokuvat)

K: Esko Nevalainen (Mustaa valkoisella; Asfalttilampaat; Kuuma kissa?)


L: Ensio Suominen (Täällä Pohjantähden alla)
O: Edvin Laine (Täällä Pohjantähden alla)


O: Jörn Donner (Mustaa valkoisella)


O: Timo Bergholm (Punahilkka)


E: Väinö Linna (kansallisesti merkittävän aihemaailman tuomisesta suomalaiseen elokuvaan)
Nn: Liisamaija Laaksonen (Mustaa valkoisella; Vain neljä kertaa)


Mn: Kalevi Kahra (Täällä Pohjantähden alla)


Tve: Timo Bergholm (Sirkku/osa-O Osmo Harkimon kanssa)

Tile: Risto Jarva (Nainen ja yhteiskunta)

Lisäksi 16 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 15 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1968
Ravintola Royalin Runeberg-sali 12.3.1968
(ensi-iltansa 1967 saaneet elokuvat)

O: Risto Jarva (Työmiehen päiväkirja)


Le: Risto Jarva (Työmiehen päiväkirja)


Lk: Risto Jarva (Kaupungissa on tulevaisuus)


O: Mikko Niskanen (Laupualaismorsian)


Tve: Mikko Niskanen (Elokuva jalostavasta rakkaudesta/O + M)


Nn: Kristiina Halkola (Lapualaismorsian)
Tve: Olavi Puusaari (Käy eespäin/O + Sk)


U: Pier Paolo Pasolini (Matteuksen evankeliumi)

Lisäksi 13 kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 15 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1967
Kallion virastotalo 28.2.1967
(ensi-iltansa 1966 saaneet elokuvat)

O: Mikko Niskanen (Käpy selän alla)


Sk: Marja-Leena Mikkola (Käpy selän alla)
K: Esko Nevalainen (Käpy selän alla)


Mn: Jukka Sipilä (Käpy selän alla)


Mu: Kaj Chydenius (Käpy selän alla)

T: FJ-Filmi Oy (Käpy selän alla)
Nn: Elli Castrén (Rakkaus alkaa aamuyöstä)


U: Milos Forman

Lisäksi kunniakirja 8 kotimaiselle lyhytelokuvalle sekä 14 ulkomaiselle elokuvalle.

Ravintola Vaakuna 30.4.1966
(ensi-iltansa 1964 ja 1965 saaneet elokuvat)

O: Risto Jarva (Onnenpeli)


Mu: Pentti Lasanen (Onnelliset leikit; Käyntikorttini…; Vaaksa vaaraa; tvs Jörn Donner kertoo Helsingistä)


N: Riitta Elstelä (Onnelliset leikit, episodi Tikku)
M: Pekka Autiovuori (Tunteita, episodi Kristiina) HUOM! ENSI-ILTA 11.3.66


Ns: Senni Nieminen (Täällä alkaa seikkailu)


Sk: Jörn Donner (Täällä alkaa seikkailu)


T: Risto Orko (uusien kasvojen esilletuomisesta, ennen kaikkea elokuvasta Tunteita) HUOM! ENSI-ILTA 11.3.66


Lk: Hans Haataja (Ensimmäinen tilipäivä)
Lk: Erkko Kivikoski (Ovi)

Lk: työryhmä Juho Gartz - Sauli Rantamäki - Martti Utriainen - Jukka Lampinen (Kivimies)

Kek: Anja Väänänen (Hanni - avioerolapsi)


Tve: Marjatta Muurimaa (Valoa/Le)


Tve: Reino Paasilinna (Suo siellä, vetelä täällä/Su + Se)
Tve: Heikki Partanen (Käytöskukka-sarja/Les + A)

Lisäksi kuusi kotimaista kunniakirjaa ja kunniakirja 28 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1964
31.5.1964 Ravintola Vaakuna
(ensi-iltansa 1963 saaneet elokuvat)

O: Mikko Niskanen (Sissit)


K: Esko Nevalainen (Sissit)


M: Matti Oravisto (Sissit)


Le: Juho Gartz (Sissit; Kesällä kello 5; Hermoprässi)
T: Maunu Kurkvaara (rohkeasta yrittämisestä)


Vle: Kesällä kello 5 (Erkko Kivikoski/O; Virke Lehtinen/K)


Vlk: Kaarlo Nuorvala (Hermoprässi)


Mu/Vlk: Kari Rydman (Kitka)


Tlk: Niilo Heino (Veitsiluoto)

Lisäksi viisi ulkomaista ja yksi kotimainen kunniakirja sekä kunniakirja 12 ulkomaiselle elokuvalle.

 

1963
18.5.1963 Tesvision studio, Insinööritalo
(ensi-iltansa 1962 saaneet elokuvat)

O: Mikko Niskanen (Pojat)


Ft: Veikko Itkonen (Vaarallista vapautta)


Mvk: Olavi Tuomi (Pojat)

Vk: Reijo LÅs (Yö vai päivä)


Mu: Usko Meriläinen (Yksityisalue)
L: Karl Fager (Pikku Suorasuu)


N: Ruth Snellman (Ihana seikkailu)


M: Joel Rinne (Tähdet kertovat, komisario Palmu)


Ns: Maija Karhi (Vaarallista vapautta)


Ms: Matti Ranin (Tähdet kertovat, komisario Palmu)


Vlk: Erkko Kivikoski (Tori)

Tlk: Eino Heino (Jokapäiväistä leipäämme)
E: Näkymätön käsi (Veronica Leo/O; Mona Leo/nuket)


T: Suomi-Filmi Oy (Kolmen kaupungin kasvot)


U: Andrzej Wajda

Lisäksi kunniakirja Pertti Maisalalle ja Juhani Savolaiselle (kuvausosuus Yö vai päivä -elokuvassa) sekä nuorille näyttelijöille Vesa-Matti Loirille (Pojat) ja Nora Haquelle (Pikku Suorasuu) sekä 18 ulkomaiselle elokuvalle.

1962
Päätös saajista 21.2.1962, ei jakotilaisuutta
(ensi-iltansa 1961 saaneet elokuvat)

T: Kurkvaara-Filmi Oy (Rakas..)


O: Maunu Kurkvaara (Rakas..)


Sk: Matti Kassila - Kaarlo Nuorvala (Kaasua, komisario Palmu!)


N: Sinikka Hannula (Rakas..)


Ns: Rauha Rentola (Me)
M: Helge Herala (Kultainen vasikka)


Ms: Leo Jokela (Kaasua, komisario Palmu!)


K: Maunu Kurkvaara (Rakas..)


Mu: Osmo Lindeman (Kaasua, komisario Palmu!)

Lisäksi kunniakirja Jacques Beckerille (Tunneli/O), Jeanne Moreaulle /Yö) ja Aleksei Bataloville (Nainen rannalta) sekä 15 ulkomaiselle elokuvalle.

1959
18.11.1959 Ravintola Kalastajatorppa
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1958-30.9.1959 saaneet elokuvat)

O: Jack Witikka (Mies tältä tähdeltä)


Sk: Matti Kassila (Punainen viiva)


N: Tea Ista (Mies tältä tähdeltä)
Ns: Rakel Laakso (Punainen viiva)


M: Holger Salin (Punainen viiva)


Ms: Jussi Jurkka (Punainen viiva)


K: Kalle Peronkoski (Mies tältä tähdeltä)


Mu: Osmo Lindeman (Punainen viiva)



Lisäksi kunniakirja Akira Kurosawalle (Seitsemän samuraita/O), Takashi Shimuralle (Seitsemän samuraita/M) ja Simone Signoretille (Tilaa huipulla/N) sekä 12 ulkomaiselle elokuvalle.

1958
18.11.1958 Lallukan taiteilijakodin kokoussali

(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1957-30.9.1958 saaneet elokuvat)

N: Emma Väänänen (Niskavuoren naiset)


Ns: Rauha Rentola (Asessorin naishuolet)


Ms: Aku Korhonen (Vieras mies)


Lk: Ulf Bäckström - Heimo Palander (Perämeren hylkeenpyytäjät)

Lisäksi kunniakirja Stanley Kubrickille (Kunnian polut/O), Tatjana Samoilovalle (Kurjet lentävät/N) ja Henry Fondalle (Valamiesten ratkaisu/M) sekä 12 ulkomaiselle elokuvalle.

1957
16.11.1957 Ravintola Teatterigrilli (kahvimatinea)
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1956-30.9.1957 saaneet elokuvat)

T: Mauno Mäkelä (Elokuu)


O: Matti Kassila (Elokuu)


N: Emma Väänänen (Elokuu)
Ns: Senni Nieminen (Elokuu)


Ms: Ture Ara ("1918")


K: Esko Nevalainen (Elokuu)


L: Karl Fager (Risti ja liekki sekä tunnustuksena puolen vuosisadan työstä suomalaisen elokuvan palveluksessa)


Mu: Ahti Sonninen (Elokuu)
U: Vittorio De Sica (Umberto D./O)


U: Sir Laurence Olivier (Richard III/M)


U: Machiko Kyo (Helvetin portti/N)

Lisäksi kunniamaininta Maunu Kurkvaaran ei-kaupallisille lyhytelokuville sekä kunniakirja 12 ulkomaiselle elokuvalle.

1956
10.11.1956 Insinööritalon ravintola
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1955-30.9.1956 saaneet elokuvat)

T: Toivo Särkkä (Tuntematon sotilas)


O: Edvin Laine (Tuntematon sotilas)


Sk: Juha Nevalainen (Tuntematon sotilas; Silja - nuorena nukkunut)


Ns: Kirsti Ortola (Pastori Jussilainen)


Mn: Veikko Sinisalo (Tuntematon sotilas)


Mn: Santeri Karilo (Evakko)


Mn: Åke Lindman (Tuntematon sotilas)
K: Kalle Peronkoski (Silja - nuorena nukkunut)


Mu: Heikki Aaltoila (Pastori Jussilainen)


E: Armas Vallasvuo - Osmo Harkimo (Tuntematon sotilas/Le)

U: Ludmila Zhelikovskaja (Liian nuori vaimoksi/N)


U: James Dean (Eedenistä itään/M)

Lisäksi kunniamaininta Jörn Donnerille lyhytelokuvasta Vettä, vettä sekä kunniakirja 10 ulkomaiselle elokuvalle.

1955
16.11.1955 HOK:n Suurravintola & elokuvateatteri Rex
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1954-30.9.1955 saaneet elokuvat)

T: Toivo Särkkä (Nukkekauppias ja kaunis Lilith)


O: Matti Kassila (Isän vanha ja uusi; Hilman päivät)


Sk: Viljo Hela - Urpo Lauri (Ryysyrannan Jooseppi)


N: Rakel Laakso (Opri)
Ns: Elsa Turakainen (Opri)


M: Heimo Lepistö (Ryysyrannan Jooseppi)


Ms: Ossi Kostia (Opri)

K: Erik Blomberg (Kihlaus)


L: Aarre Koivisto (Isän vanha ja uusi; Hilman päivät)


Lk: Väinö Vento (Sininen Saimaa)
Mu: Simon Peret (Nukkekauppias ja kaunis Lilith)


U: Maria Schell (Viimeinen silta/N)


U: Gérard Philipe (Monsieur Ripois; Punaista ja mustaa/M)

Lisäksi kunniakirja 14 ulkomaiselle elokuvalle.

1954
15.11.1954 Ravintola Kalastajatorppa
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1953-30.9.1954 saaneet elokuvat)

O: Matti Kassila (Sininen viikko; Tyrrö kuunsillalta)


N: Maija Karhi (Kun on tunteet)


Ns: Emmi Jurkka (Kun on tunteet)


M: Sakari Jurkka ("Minäkö isä!")
Ms: Uljas Kandolin (Kovanaama)


K: Osmo Harkimo (Sininen viikko)


L: Hannu Leminen (Morsiusseppele)


Mu: Heikki Aaltoila (Niskavuoren Aarne)

Lisäksi kunniakirja Shirley Boothille (Tule takaisin, pikku Sheba) ja Aldo Fabrizille (Rakas vihollinen; Ikuisen kaupungin varas) sekä 12 ulkomaiselle elokuvalle.

1953
17.10.1953 Ravintola Adlon
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1952-30.9.1953 saaneet elokuvat)

O: Edvin Laine (Niskavuoren Heta)


Sk: Juha Nevalainen (Jälkeen syntiinlankeemuksen)
N: Rauni Luoma (Niskavuoren Heta)


Ns: Elvis Saarnio (Saariston tyttö)


M: Kaarlo Halttunen (Niskavuoren Heta)


Ms: Aku Korhonen (Sillankorvan emäntä)


K: Esko Töyri (Noita palaa elämään)


L: Lauri Elo (Noita palaa elämään)
Ls: Harry Lewing (The Finnish Sculptor Wäinö Aaltonen)


Mu: Harry Bergström (Jälkeen syntiinlankeemuksen)


E: Hannu Leminen (Maailmat kohtaavat/O)

Lisäksi kunniakirja 12 ulkomaiselle elokuvalle.

1952
18.11.1952 Ravintola Kaivohuone
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1951-30.9.1952 saaneet elokuvat)

O: Valentin Vaala (Omena putoaa)


Sk: Mika Waltari (Omena putoaa)


N: Mirjami Kuosmanen (Valkoinen peura)


Ns: Senni Nieminen (Omena putoaa)


M: Tauno Palo (Omena putoaa)


Ms: Pentti Viljanen (Omena putoaa)


K: Erik Blomberg (Valkoinen peura)
Mu: Einar Englund (Valkoinen peura)

Lisäksi kunniakirjat Judy Hollidaylle (Eilen syntynyt) ja Marlon Brandolle (Viettelyksen vaunu; Miehet) sekä 12 ulkomaiselle elokuvalle.

1951
19.11.1951 Hotelli Aulanko, Hämeenlinna
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1950-30.9.1951 saaneet elokuvat)

O: Matti Kassila (Radio tekee murron)


Sk: Matti Kassila - Aarne Tarkas (Radio tekee murron)


N: Emma Väänänen (Gabriel, tule takaisin)


Ns: Salli Karuna (Gabriel, tule takaisin)


M: Hannes Häyrinen (Radio tekee murron)


Ms: Lasse Pöysti (Rakkaus on nopeampi Piiroisen pässiäkin; Tukkijoella)
K: Erik Blomberg (Aila - Pohjolan tytär)


L: Roy (Sadan miekan mies; Gabriel, tule takaisin)


Mu: Harry Bergström (Rion yö; Kenraalin morsian)

Lisäksi kunniakirjat Gloria Swansonille (Auringonlaskun katu) ja Michael Redgravelle (Miehen varjo) sekä 14 ulkomaiselle elokuvalle.

1950
15.11.1950 Ravintola Kalastajatorppa
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1949-30.9.1950 saaneet elokuvat)

O: Toivo Särkkä (Katupeilin takana)


Sk: Serp (Seere Salminen) (Katupeilin takana)


N: Eeva-Kaarina Volanen (Katupeilin takana; Hallin Janne)
Ns: Rakel Laakso (Maija löytää sävelen)


M: Tauno Palo (Härmästä poikia kymmenen; Rosvo Roope)


Ms: Uuno Laakso (Katupeilin takana)


K: Esko Töyri (Katupeilin takana; Rosvo Roope; Hallin Janne)
Lk: Felix Forsman (Tulin maailmaan)


Mu: Ahti Sonninen (Maija löytää sävelen)

Lisäksi kunniamaininta Kaarlo Hiltuselle (Kauniin Veeran tanssit ja liikunta) sekä 10 ulkomaiselle elokuvalle.

1949
19.11.1949 Ravintola Fennia

(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1948-30.9.1949 saaneet elokuvat)

Sk: Lea Joutseno - Valentin Vaala (Ihmiset suviyössä)


N: Eeva-Kaarina Volanen (Ruma Elsa)


Ns: Kaisu Leppänen (Ihmiset suviyössä)
M: Martti Katajisto (Ihmiset suviyössä)


Ms: Eero Roine (Ihmiset suviyössä)


K: Esko Töyri (Vain kaksi tuntia; Hornankoski)


L: Leo Lehto (Prinsessa Ruusunen)


Ls: Erik Blomberg - Jack Witikka (Ennen ensi-iltaa)

Lisäksi kunniakirja Frans Ekebomille (tunnustukseksi kuvaustyöstä ja erityisesti Ollin oppivuosista 1920) sekä 12 ulkomaiselle elokuvalle.

1948
14.5.1948 Ravintola Fennia

(ensi-iltansa Helsingissä 1.8.1947-30.4.1948 saaneet elokuvat, näytäntökausi 1947-1948)

O: Roland af Hällström (Pikajuna pohjoiseen)


Sk: Viljo Hela (Pikajuna pohjoiseen)


N: Eeva-Kaarina Volanen (Naiskohtaloita)


Ns: Elna Hellman (Laitakaupungin laulu)
M: Leif Wager (Läpi usvan)


Ms: Aku Korhonen (Pikajuna pohjoiseen; Laitakaupungin laulu)
K: Kalle Peronkoski (Naiskohtaloita)


Lk: Toivo Särkkä (Uskolliset ruskeat silmät)

Lisäksi kunniakirja neljälle ulkomaiselle elokuvalle.

1947
19.10.1947 Ravintola Fennia 
(ensi-iltansa Helsingissä 1.8.1946-31.7.1947 saaneet elokuvat)

O: Valentin Vaala (Loviisa)


N: Emma Väänänen (Loviisa)


Ns: Salli Karuna ("Minä elän")
M: Rauli Tuomi ("Minä elän")


Ms: Uuno Laakso (Kirkastuva sävel)


K: Eino Heino (Loviisa)


Ls: Erik Blomberg - Eino Mäkinen (Porojen parissa)

1945
1.11.1946 Ravintola Fennia

(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1945-31.7.1946 saaneet elokuvat)

N: Regina Linnanheimo (Levoton veri; Rakkauden risti)


Ns: Rauha Rentola (Vuokrasulhanen)


M: Tauno Palo (Menneisyyden varjo)


Ms: Hannes Häyrinen (Nuoruus sumussa)


K: Marius Raichi (En ole kreivitär)
L: Hannu Leminen (En ole kreivitär)


Lk: Brita Wrede - Felix Forsman (Lapin tuho)


E: Lasse Pöysti (nuoren näyttelijän Jussi)

Lisäksi kolme kunniamainintaa: Irja Rannikko (Houkutuslintu/Ns), Kalle Peronkoski (Menneisyyden varjo/K), Yrjö Aaltonen (Lk Syksy)

1945
6.11.1945 Ravintola Adlon
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1944-30.9.1945 saaneet elokuvat)

O: Valentin Vaala (Dynamiittityttö; Linnaisten vihreä kamari)

Sk: Olavi Veistäjä (Ristikon varjossa)


N: Lea Joutseno (Dynamiittityttö)
Ns: Siiri Angerkoski (Anna Liisa)


M: Rauli Tuomi (Linnaisten vihreä kamari)


Ms: Yrjö Tuominen (Ristikon varjossa)


K: Eino Heino (Linnaisten vihreä kamari)


L: Roy (Linnaisten vihreä kamari) 

1944
16.11.1944 Ravintola Adlon
(ensi-iltansa Helsingissä 1.10.1942-30.9.1944 saaneet elokuvat)

O: Hannu Leminen (Valkoiset ruusut)


N: Ansa Ikonen (Vaivaisukon morsian)


Ns: Kyllikki Väre ("Herra ja ylhäisyys"; Vaivaisukon morsian)
M: Joel Rinne (Kirkastettu sydän)


Ms: Oiva Luhtala ("Herra ja ylhäisyys")


K: Felix Forsman (Valkoiset ruusut)


L: Roy ("Herra ja ylhäisyys")

 

 

Käytetyt lyhenteet:

A = animaatiotyö

Aes = animaatioelokuvasarja

Apa = alkuperäisaihe

B = betoni-Jussi

D = dokumenttielokuva

Deb = debytantti

Dr = dramatisointi

E = erikois-Jussi

Es = esikoiselokuva

Ft = filmillisin toteutus

Jä = järjestäjä

K = kuvaus

Kek = kaitaelokuva

Kr = kuvausryhmä

L = lavastus

Le = leikkaus

Lek = lastenelokuva

Lk = lyhytelokuva

M = miespääosa

Ma = maskeeraus

Mn = miesnäyttelijä

Ms = miessivuosa

Mu = musiikki

Mvk = mustavalkoinen kuvaus

N = naispääosa

Nn = naisnäyttelijä

Ns = naissivuosa

O = ohjaus

P = puvut

Se = selostus

Sk = käsikirjoitus

Su = suunnittelu

T = tuottaja

Tile = tilauselokuva

Tlk = tilauslyhytelokuva

Tr = työryhmä

Tve = televisioelokuva

Tvo = televisio-ohjelma

Tvs = televisiosarja

U = ulkomainen Jussin saaja

Vel = vuoden elokuva

Vet = veteraani-Jussi

Vis = visuaalinen suunnittelu

Vk = värikuvaus

Vle = vuoden lupaavin esikoistyö

Vlk = vapaa-aiheinen lyhytelokuva

Ä = äänitys

Äs = äänisuunnittelu